Brand-Name Battle: Walmart vs. Kroger
Tassii/istockphoto

Brand-Name Battle: Walmart vs. Kroger

Mass merchant Walmart and grocery store Kroger carry many of the same brand-name food products, including Jif peanut butter, Uncle Ben's rice, and Dannon yogurt, but they don't charge the same prices. We compared the cost of 26 items at both stores, and only six were cheaper at Kroger; seven when when we factored in sale prices available with a Kroger Plus Card. Among the items that were cheaper at Walmart, the savings averaged more than 20 percent. (In some cases the stores carried different quantities, so we used unit prices for the sake of comparison.)

To our mobile visitors: This chart may be too big to display properly on a small screen. Please visit Cheapism.com on your computer.


Item

Walmart Quantity
(Price)

Walmart Unit Price

Kroger Quantity
(Price)

Kroger Unit Price

Winner

Dairy

Kraft Singles

22 slices
($4.48)

$0.20

16 slices
($4.59)

$0.29

Walmart

Eggland's Best Eggs

1 carton

$2.78

1 carton

$2.69

Kroger

Dannon Yogurt

32 oz. container

$2.88

32 oz. container

$2.69

Kroger

Meat

Tyson Chicken Breasts

1 lb. package

$3.56

1 lb. package

$3.89

Walmart

Hillshire Farm Oven-Roasted Deli Turkey Breast

9 oz. package

$2.50

9 oz. package

$3.27

Walmart

Condiments

Heinz Ketchup

20 oz. bottle

$1.84

20 oz. bottle

$2.19

Walmart

Hidden Valley Ranch Dressing

16 oz. bottle

$2.92

16 oz. bottle

$3.19

Walmart

Jif Peanut Butter

28 oz. jar

$3.68*
($3.98 reg.)

28 oz. jar

$4.39

Walmart

Frozen Foods

DiGiorno Rising Crust Pepperoni Pizza

16 oz.
($5.47)

$0.34

27.5 oz.
($5.99*; $8.59 reg.)

$0.22*
($0.31 reg.)

Kroger

Stouffer's Lasagna

38 oz. package

$6.98

38 oz. package

$6.99

Walmart

Breyer's Chocolate Ice Cream

48 oz. carton

$3.50

48 oz. carton

$4.99*
($5.59 reg.)

Walmart

Bird's Eye Mixed Vegetables

14 oz.
($1.96)

$0.14

16 oz.
($1.89)

$0.12

Kroger

Pasta/Grains

Barilla Whole Grain Spaghetti

13.25 oz. box

$1.18

13.25 oz. box

$1.50

Walmart

Ragu Spaghetti Sauce

24 oz. jar

$1.68

24 oz. jar

$1.79

Walmart

Uncle Ben's Original Rice

2 lb. box

$3.48

2 lb. box

$4.49

Walmart

Schwebel's Bread (harvest wheat)

1 loaf

$1.38*
($1.98 reg.)

1 loaf

$1.99

Walmart

Schwebel's Hamburger Buns

Bag of 8 white

$1.94

Bag of 8 wheat

$2.89

Walmart

Baking Products

Gold Medal All Purpose Flour

5 lb. bag

$2.46

5 lb. bag

$2.39

Kroger

Domino Sugar

4 lb. bag

$2.38

4 lb. bag

$3.29

Walmart

Canned Goods

Starkist Tuna

5 oz. can

$1.50

5 oz. can

$2.29

Walmart

Campbell's Chicken Noodle Soup

10.75 oz. can

$0.80

10.75 oz. can

$1.59

Walmart

Cereal and Snacks

Cheerios

14 oz. box

$2.50

14 oz. box

$3.19

Walmart

Chips Ahoy Chocolate Chip Cookies

13 oz. bag

$2.50

13 oz. bag

$2.99

Walmart

Pop Secret Movie Theater Butter Popcorn

10 bags
($4.98)

$0.50

6 bags
($6.89)

$1.15

Walmart

Beverages

Coke

2-liter bottle

$1.44

2-liter bottle
(buy 3 for $5, get 1 free)

$1.25*
($1.67 reg.)

Kroger
(Walmart reg.)

Minute Maid

1 gallon

$5.78

1 gallon

$4.39

Kroger

*Sale or Kroger Plus Card price

Live Well For Less

Behind every budget is a bucket list. From travel, food and lifestyle to product reviews and deals, we’re here to show you how to save and what’s worth saving for.

Cheapism in the News
msn
today
nytimes
cnbc
newyorker
cbs